„Acvilele” sunt vicecampioane europene la baschet 3×3. #3x3Europe

14225341_1572538556386348_3657570253585683333_n

Natioana de baschet feminin a Romaniei de baschet 3×3 a pierdut finala Campionatului European de baschet 3×3 disputata impotriva Ungariei. Gabriela Marginean, Andra Haas, Sonia Ursu si Anca Sipos au obtinut argintul dupa un meci dramatic in care acvilele au avut cateva momente in care au condus.

Asa cum spuneam acum cateva zile, weekendul acesta a fost unul plin din punct de vedere baschetbalistic, AFI Palace Cotroceni fiind gazda Campionatului European de baschet 3×3. Acvilele aflate intr-o grupa cu Ungaria si Belgia visau un drum cat mai lung, poate chiar o medalie.

Primul meci a fost si prima victorie a fetelor in fata Belgiei cu scorul de 18-16. A urmat meciul cu Ungaria, una dintre favoritele la castigarea titlului, meci pe care fetele l-au pierdut cu scorul de 13-17. Cu o victorie si o infrangere, acvilele s-au calificat in sferturile de finala de pe locul 2 in Grupa A.

Meciul din sferturi impotriva Cehiei cred ca a fost cel mai interesant. Cehia s-a aflat in control aproape tot meciul, insa fetele nu au dorit sa se lase invinse prea usor. Stiti momentele acelea cand treci de la agonie la extaz in cateva secunde? Va dau urmatorul scenariu: 16-14 pentru Cehia, 10 secunde ramase din joc. Mingea la Sonia Ursu, care se indreapta calma spre linia de 3 puncte, se intoarce cu fata spre cos, dribleaza si arunca cu 7 secunde ramase din joc. Cred ca Sonia se gandea ca mingea o sa intre in cos, insa pentru fanii din tribune, acele clipe cand mingea se afla in drum spre cos cred ca au trecut cel mai greu. Mingea intra in cos, iar fanii sar de bucurie, meciul intrand in prelungiri. Cum spuneam, de la agonie la extaz. Cu moralul ridicat fetele reusesc sa invinga Cehia cu scorul de 18-16 si se califica in semifinala.

Acelasi deznodamant l-a avut si partida din semifinala, unde tricolorele au trecut de Elvetia cu scorul de 16-14. Asadar fetele puteau visa la treapta cea mai inalta de pe podium.

In finala acvilele au dat din nou de Ungaria si chiar daca au facut o finala buna, nu au reusit sa isi ia revansa impotriva unguroaicelor (14-21). Gabriela Marginean a fost cea mai buna marcatoare la acest campionat cu 38 de puncte.

Per total a fost o experienta faina in aceste 3 zile. Mult baschet, multe dueluri crancene si multi fani veniti sa sustina Romania la acest european. Chiar daca baietii nu au reusit sa castige vreo medalie, fiind eliminati de Serbia, au lasat o impresie buna la acest campionat. Daca la fete Ungaria a luat aurul, la baieti Slovenia a invins Serbia cu scorul de 19-17 si obtine medalia de aur.

Felicitari tricolorelor care devin vicecampioane europene, poate data viitoare vom vedea si o medalie de aur!