EuroCup: Steaua CSM EximBank vs Trabzonspor Medical Park

Steaua CSM EximBank a debutat cu o victorie la primul meci din EuroCup disputat acasa. In fata a peste 2000 de fani, stelistii s-au impus 76-71 in fata celor de la Trabzonspor Medical Park.

S-a pastrat traditia

Nicio echipa turca care venea la Bucuresti nu a castigat pana acum, iar dupa meciul de aseara, Steaua CSM EximBank a pastrat traditia. Sper ca si la urmatorul meci, cel de saptamana viitoare, disputat impotriva celor de la Banvit, deznodamantul sa fie acelasi. Dar vom vedea atunci.

Spectacol, Fair-play, fani si victorie

Spuneam ieri ca am 4 asteptari de la acest meci: o sala cat mai plina, sa vad un meci spectaculos, sa nu existe incidente pe durata meciului, iar la final, Steaua CSM EximBank sa se impuna.

Nu a fost Sala Polivalenta arhiplina, desi mi-as fi dorit acest lucru, insa au fost aproximativ 2000 de fani prezenti in tribune. Atmosfera a fost una demna de un regal baschetbalistic, jocul bun al gazdelor fiind acompaniat de galeria ros-albastra care a cantat pe toata durata meciului.

Meciul a fost controlat de Steaua inca din primul minut, singurul moment cand turcii au trecut la conducere a fost sfertul secund (26-27). Titus Nicoara (18 puncte), Denis Ikovlev (15 puncte), Aleksandar Rasic (14 puncte), Marko Marinovic (12 puncte) au condus Steaua CSM EximBank catre victorie, fapt care ma face sa cred ca sunt sanse sa visam la locul 4 in aceasta grupa. Dar zic sa „ramanem cu picioarele pe pamant, nu sa facem inmormantare dupa orice infrangere si nunta dupa fiecare victorie” asa cum a declarat Hristu Sapera. Si totusi nu pot sa nu ma bucur de acesta victorie, mai ales ca jocul s-a ridicat la nivelul asteptarilor, jucatorii luptandu-se pentru fiecare punct. Finalul partidei a fost unul strans, turcii reusind sa se apropie la 2 puncte (72-70) cu 23 secunde ramase de joc. Totusi Steaua prin Marinovic a reusit sa gestioneze finalul meciului si astfel am avut parte de o victorie istorica pentru acest club.

October 21, 2015: Titus Nicoara #14 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Trabzonspor Medical Park (TUR) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro

Spectacolul pe parchet a fost acompaniat si de cel din tribune. De multe ori am avut impresia ca sunt la un meci disputat in NBA sau in Euroliga. Kiss cam, Dance cam, Show your muscles si multe alte interactiuni cu fanii prezenti la meci. Sper sa vad pe viitor si astfel de interactiuni cu fanii si in meciurile din campionat. Referitor la decor, cei din staff-ul celor de la Steaua au decorat fain Sala Polivalenta (leduri, ecranul gigant etc) si ma gandesc ca au ridicat stacheta pentru urmatoarele meciuri.

Asadar Steaua CSM EximBank debuteaza cu o victorie la primul meci disputat acasa, atmosfera a fost una pe care nu o poti uita prea usor. Poate reusesc sa il „transfer” pe Mihai de la fotbal la baschet.

Pentru Steaua CSM EximBank urmeaza in EuroCup meciul cu Banvit pe 28 octombrie, tot in Sala Polivalenta asa ca credeti-ma pe cuvant cand zic „Hai la meci!”

October 21, 2015: Mihail Octavian Paul #5 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Trabzonspor Medical Park (TUR) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro

October 21, 2015: Williams Christopher Cooper #20 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Trabzonspor Medical Park (TUR) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro

October 21, 2015: Ibrahim Yildirim #22 of Trabzonspor Medical Park and Aleksandar Rasic #19 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Trabzonspor Medical Park (TUR) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro

3 gânduri despre „EuroCup: Steaua CSM EximBank vs Trabzonspor Medical Park

1. […] Inceputul meciului a apartinut gazdelor, la fel si sfertul al doilea, care au intrat la pauza in avantaj (42-25). La cum aratau lucrurile ma gandeam ca meciul arata precum cel disputat impotriva celor de la Unics Kazan. Totusi sfertul 3 a fost total opusul primei parti. Nu stiu ce le-a spus Hristu Sapera in vestiar stelistilor, insa 24-8 in 10 minute a facut ca sfertul 4 sa fie unul extrem de disputat. In ultimul sfert ambele echipe au trecut la conducere de mai multe ori, insa Aris a fost cea care a oferit lovita de gratie printr-o aruncare de 3 puncte venita in ultimul minut de joc. 70-66 si Aris obtine a 3lea victorie din acest sezon de EuroCup, iar Steaua ramane doar cu victoria din prima etapa impotriva celor de la Trabzonspor. […]