Eurobasket 2015: Sferturi de finala – Spania vs Grecia

Doua dintre cele mai bune echipe ale Europei s-au intalnit in sferturile de finala din EuroBasket 2015: Spania si Grecia. De cand am vazut tabloul am zis ca e un meci care nu trebuia ratat. Pana la duelul din aceasta seara, Spania s-a impus in optimi in fata Poloniei in timp ce Grecia a trecut de Belgia. Daca Grecia nu a cunoscut infrangerea la acest Eurobasket, ibericii sigur nu vor sa isi mai aduca aminte de meciurile pierdute in grupa.

Asadar, in arena din Lille (Franta), care a inregistrat in urma cu cateva zile un record privind numarul de spectatori (26136), am avut parte de un spectacol de exceptie: cel mai bun atac (88 pct/meci) vs a doua cea mai buna aparare.

Spania a inceput bine meciul, Sergio Llull scuturand plasa de la mare distanta, tot el scuturand plasa si atacul urmator, tot printr-o aruncare din spatele semicercului. Replica grecilor a venit prin asa numitul „The Greek Freak” Giannis Antetokounmpo. Chiar daca ibericii au fortat la inceput pentru a se distanta, grecii au redus mereu din diferenta, iar tabela arata 14-14 dupa primul sfert. Sfertul secund nu a mai fost asa echilibrat, spaniolii distantandu-se la 7 puncte, gratie unui joc bun facut de Pau Gasol si Nikola Mirotic. Apararea grecilor nu mai functiona la acelasi nivel ca si pana acum si parea a fi o victorie usoara pentru Spania. Totusi elenii au reusit sa revina in joc, gratie unui bun joc colectiv, iar la jumatatea sfertului 3 aveau un avans de 4 puncte. Orice incercare a Spaniei de a trece din nou la conducere a fost blocata de greci si astfel ne astepta un sfert 4 de foc. Spania a trecut la conducere si usor, usor se indrepta spre victorie. Cu 2 minute ramase de joc, tabela arata 68-61 in favoarea Spaniei. Cred ca au fost cele mai lungi 2 minute pentru spanioli. Spun asta pentru ca grecii se apropiau precum niste feline in fata prazii. 69-63, 69-65, 70-65, 70-68 cu 15 secunde ramase de jucat si apoi 72-71 cu 4 secunde ramase. In acele momente m-am gandit ca o sa vad un buzzer beater. Doar asta putea face meciul si mai spectaculos decat era deja. Nu am avut parte din pacate de un cos in ultima secunda, spaniolii reusind sa se impuna cu scorul de 73-71.

Nu pot sa zic ca am avut o favorita in acest meci. La inceputul competitiei mi-am zis ca Spania va ajunge in finala si de ce nu, o va si castiga. Insa am ramas putin dezamagit de jocul lor dupa infrangerile in fata Serbiei si Italiei. Ma intreb totusi care ar fi fost soarta partidei daca grecii fortau mai devreme. Chiar si asa, am vazut un meci mai mult decat spectaculos. Pau Gasol a fost si in aceasta seara la inaltime (27 puncte, 9 recuperari), insa pentru mine eroul (chiar daca a pierdut) este Giannis Antetokounmpo (12 puncte, 17 recuperari). Pustiul de 20 de ani al Greciei a fost peste tot in aceasta seara, insa inca nu e la nivelul in care sa il lasi sa iti conduca echipa spre victorie si intr-un meci cu Spania. Inca. Oricum viitorul Greciei e in maini bune.

Chiar daca au tremurat putin pe final, spaniolii au reusit sa castige si se afla in sferturile de finala pentru a 9-a oara consecutiv. Cel mai probabil vor juca semifinala cu Franta, unde din nou e un meci care nu trebuie ratat.

Vezi Index

2 gânduri despre „Eurobasket 2015: Sferturi de finala – Spania vs Grecia

1. Pe Antetokounmpo l-am remarcat și eu…Mi s-a părut extrem de matur în joc pentru vârsta sa…Fără fițe de NBA, fără a încerca să fie erou când nu e cazul…Cu siguranță contează și ce jucători îl înconjoară la națională, ce influență au aspura sa…Iar grecii au ceva personalități în lot🙂

Altfel, meciul ar fi fost mai spectaculos dacă buzzerul era de 2 și aveam prelungiri…

1. La 20 de ani sa joci la un asemenea nivel este impresionant. Asa cum ai zis si tu, baiat serios, cu un viitor mare (asta daca ramane la fel de serios ca si pana acum). Cu siguranta ca veteranii din echipa Greciei vor contribui la maturizarea lui ca jucator.
      Daca aveam prelungiri, cred ca nu mai vorbeam azi de semifinala Franta – Spania. Oricum Grecia este si va fi in continuare un nume mare in baschetul european.