A doua victorie pentru tricolore la CE U18 feminin

20150730_184349

In cel de-al doilea meci din cadrul Campionatul European U18 feminin, Divizia B, nationala Romaniei intalnea Danemarca. Nimic nu a anuntat spectacolul care a fost in Arena de Baschet din capitala… poate meciul jucat inainte (Germania – Finlanda), meci care a avut nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a-si desemna castigatoarea – Germania.

20150731_182923Fanii au luat cu asalt arena din capitala pentru a urmari meciul 2 al tricolorelor iar la final nu au plecat acasa dezamagiti. Junioarele antrenate de Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea au jucat cel mai spectaculos meci de baschet pe care l-am vazut eu la feminin, iar la final au plecat acasa victorioase.

Meciul a inceput la fel ca si in prima zi impotriva nationalei din Luxemburg. Agresive inca din primul minut, tricolorele s-au instalat la conducere (6-0 dupa 2 minute de joc). Asa cum spuneam, primele minute au fost similare meciului de ieri, Danemarca a redus din avantaj, instalandu-se apoi la conducere (7-8). Primul sfert s-a terminat la egalitate 17-17, chiar daca cele doua echipe au trecut rand pe rand la conducere.

20150731_184016Sfertul 2 a avut de toate. Danezele au inceput in forta si au reusit un 9-0 run spre bucuria catorva fani prezenti in tribune. Insa cum in baschet „It aint over untill the fat lady sings”, tricolorele si-au pastrat calmul si usor, usor au redus din diferenta si au intrat in vestiare cu un avans de 2 puncte. De mentionat ca in sfertul 2, tricolorele au marcat in doar 6 minute, 24 de puncte.

Sfertul 3 a fost sarac in puncte, tricolorele marcand 7 puncte din timp ce danezele 9. scorul inainte de ultimul sfert fiind egal. Primele 3-4 minute din sfertul 4 au fost precum o liniste inaintea furtunii, jocul fiind unul echilibrat si tabela arata din nou egalitate la 57. Practic din acel moment junioarele nu au mai stat la discutii si au inceput sa dicteze ritmul de joc. O ploaie de aruncari din spatele semicercului si o aparare agresiva au facut ca scorul sa fie 65-57 cu doar aproximativ 2 minute ramase de joc. Danezele au incercat in zadar sa se mai apropie, dar era prea tarziu. Tricolorele stiau ca victoria e aproape si nu au lasat nimic sa schimbe acest lucru.

20150731_193319

Asadar Romania invinge Danemarca cu scorul de 70-61 la capatul unui joc colectiv… ca asa e in baschet. Asa cum am spus mai spus, a fost cel mai spectaculos meci de baschet pe care l-am vazut eu la feminin si abia astept sa le vad si in urmatoarele meciuri: 1 august in fata Greciei (ora 18:00) si 3 august impotriva Islandei (ora 18:00) + faza urmatoare grupelor.

Conform Federatiei Romane de Baschet statistica de joc e urmatoarea: FERARIU (17 p, 1×3, 7 rec, 6 pase, 7 int, 3 cap), PODAR (13 p, 1 rec, 2 int), GHIZILA (12 p, 1×3, 2 pase, 3 int), ARMANU (12 p, 3×3, 1 int, 1 cap), CRETU (6 p, 1 rec, 2 int), MATEI (4 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), SERB (4 p, 6 rec, 2 int) si POP (2 p, 1 int). Au mai evoluat OLTEANU (5 rec) si RADU. De la daneze s-au remarcat MORTENSEN (26 p, 13 rec, 3 pase, 2 cap), SVANHOLM (15 p, 6 rec, 2 pase, 2 cap) si PEHADZIC (14 p, 1×3, 4 rec, 6 pase, 1 int).