Startul Campionatului European de Baschet feminin U18

In perioada 30 iulie – 9 august, la Bucuresti (in Sala Polivalenta Dinamo si Arena de Baschet) are loc Campionatul European U18 feminin, Divizia B. 20 echipe din Europa, printre care si nationala Romaniei s-au aliniat la startul acestei competitii. Junioarele antrenate de Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea vor evolua in Grupa B alaturi de nationala Islandei, Greciei, Danemarcei si cea din Luxemburg.

20150730_184349

Nationala Romaniei a debutat cu victorie in prima partida a Campionatului European U18, tricolorele au trecut cu scorul de 62-53 de Luxemburg. Meciul disputat in Arena de Baschet a fost unul dinamic si ceva mai intens decat m-as fi asteptat. Romania a dictat ritmul incat din debutul partidei cand dupa cateva minute tabela arata 7-2. Spre surprinderea mea, adversarele nu s-au lasat mai prejos si au raspuns, reusind sa treaca la conducere (16-19) in debutul sfertului 2. Acela a fost singurul moment in care nationala din Luxemburg a fost la conducere, Ioana Grizila and Co. dictand treptat ritmul de joc. 20150730_185411

Conform Federatiei Romane de Baschet statistica de joc e urmatoarea: GHIZILA (14 p, 2×3, 6 rec, 4 pase, 4 int), CRETU (14 p, 1×3, 3 rec, 3 pase), PODAR (11 p, 1×3, 5 rec, 2 pase, 3 int, 1 cap), FERARIU (10 p, 2×3, 10 rec, 2 pase, 5 int, 1 cap), SERB (7 p, 4 rec) si ARMANU (6 p, 3 rec, 1 cap) POP (2 rec, 1 pasa), RADU, MATEI (6 rec, 1 cap). De la oaspete s-a remarcat GOERGEN (18 p, 3×3, 3 rec, 1 pasa, 2 int).

Asadar la capatul unui meci spectaculos, nationala feminina a Romaniei U18 a trecut de Luxemburg si va disputa maine (31 iulie) urmatorul meci impotriva Danemarcei (ora 18:00), tot in Arena de Baschet din capitala.

Am vazut un meci frumos, cu multe faze spectaculoase si cu o echipa a Romaniei jucand un baschet de calitate, asa ca ar fi pacat sa nu mergeti sa le vedeti pe fete in actiune.