Cum s-a vazut meciul dintre Steaua CSM EximBank si BC Mures

20150309_180038_PanoIn cadrul etapei 23 din Liga Nationala de Baschet Masculin, Steaua CSM EximBank a dat piept cu ardelenii de la BC Mures in Sala „Mihai Viteazu” din capitala. La cat de des s-au intalnit cele doua echipe in acest an (Liga Nationala de Baschet si Cupa Romaniei sferturi si optimi) sigur s-a creat o rivalitate.

Chiar daca meciul a inceput la ora 18:00, ora care daca ar fi sa ma intrebati numai de baschet nu ar fi fost buna, fanii au venit totusi la meci si chiar intr-un numar mare. Pana sa inceapa partida, sala era in proportie de 90% plina, daca nu chiar „sold out”.

20150309_180549Duelul dintre cele doua echipe a fost echilibrat doar in primul sfert (26-28), apoi oaspetii si-au intrat in ritm si s-au distantat usor usor. La finalul celor 40 minute, BC Mures s-a impus cu scorul de 76-65, Goran Gajovic fiind principalul marcator al acestora. Titus Nicoara a marcat pentru Steaua cele mai multe puncte – 18. In urma acestei infrangeri, Steaua CSM EximBank pierde pozitia de lider in detrimentul ploiestenilor (CSU Asesoft), iar BC Mures ajunge la a 12a victorie in acest sezon.

Jocul Stelei a fost per total unul confuz, lipsit de creativitate, bazandu-se mult pe actiunile individuale. Spuneam ca primul sfert a fost echilibrat…as mai adauga poate si cel mai spectaculos. Muresul a parut sa nu forteze foarte mult, avand jocul in mana. Poate a contat faptul ca Travis Watson a lipsit (accidentat), insa jocul cu care Steaua CSM EximBank ne-a obisnuit in tur a lipsit in aceasta seara.

Oricum per total a fost un meci placut. Am vazut pase spectaculoase, multe dunkuri dar si doua faze a la „shaqtin a fool”. Jucatorul celor de la BC Mures, Laci Lazar a scapat singur pe cos, a evitat capacul lui Bill Amis dar nu a reusit sa finalizeze chiar daca nu mai era „deranjat” deloc. De cealalta parte, Mihai Paul de la Steaua in urma unei schimbari de directie ale lui Adamovici a alunecat, lasandu-l pe acesta liber spre cos.

Mi-a placut faptul ca am vazut multi spectatori la meci, ca galeria Stelei a cantat pe tot parcursul meciului indiferent de scorul de pe tabela. Pana si pe Virgil Stanescu l-am vazut dand in cap pe ritmul cantecelor galeriei. Sper sa sa mai vad situatii de acest gen.

P.s. Nu uitati sa votati jucatorii favoriti pentru All Star Game-ul din acest an!