Start sezonului 2014-2015 din NBA

Iata ca a venit si ziua cea mare pentru fanii baschetului nord american. Sezonul 2014-2015 a sosit si nu a sosit cu mana goala. Ne-a adus 3 meciuri zic eu destul de disputate: New Orleans Pelicans vs Orlando Magic, Dallas Mavericks vs San Antonio Spurs si Los Angeles Lakers vs Houston Rockets.

Sa incepem cu primul meci. Orlando Magic mergea in New Orleans cu gandul la victorie. E drept ca pret de 12 minute, meciul a fost unul strans. Din sfertul 2 firul incepea sa se cam rupa pentru cei de la Magic, pelicanii reusind sa intre la vestiare cu un avans de 7 puncte. In partea a doua a meciului, tot pelicanii au fost cei care au continuat sa conduca meciul, reusind sa se impuna la final cu scorul de 101-84. Anthony Davis a fost aproape de un triple double, acesta terminand cu 26 puncte, 17 recuperari si 9 capace. Da, 9 capace. Ryan Anderson a venit de pe banca de rezerve si a contribuit cu 22 puncte in victoria pelicanilor. De cealalta parte, Tobias Harris a macat cele mai multe puncte (25), in timp ce Nikola Vucevic a terminat cu un double double (15 puncte si 23 recuperari). Un meci bun facut de Anthony care prin performanta facuta, poate fi unul dintre candidatii pentru Cel mai bun aparator (Defensive Player of the Year).

In al doilea meci, cei de la Mavericks sperau sa le strice seara celor de la Spurs (seara in care jucatorii de la Spurs isi primeau inelele de campioni ai sezonului trecut). Disputa dintre cele doua echipe se anunta inca de la inceput ca fiind una intensa – anul trecut in Playoff cei de la Spurs au avut nevoie de 7 meciuri pentru a trece in semifinalele Conferintei de Vest. Inca de la inceputul meciului parea ca niciuna dintre echipe nu doreste sa fie condusa la o diferenta foarte mare. Abia cu 1 minut inainte de sfarsitul meciului cand Mavericks conduceau cu 2 puncte (100-98), Tony Parker primeste o pasa de la Diaw si reuseste sa puna 3 puncte pe tabela in favoarea celor de la Spurs. Nou venit in tabara celor de la Mavs, Chandler Parsons a incercat cosul victoriei insa mingea nu a dorit sa intre in inel. Asadar San Antonio Spurs se impune in fata propriilor suporteri in primul meci disputat. Pentru Spurs, Tony Parker a marcat 22 puncte (procentaj maxim de la aruncarile de 3 puncte – 4/4), iar pentru Mavs, Monta Ellis a marcat 26.

Ultimul meci ii aducea fata in fata pe cei de la Los Angeles Lakers si pe Houston Rockets. In primul rand ma bucur ca #24 de la Lakers, Kobe Bryant, este din nou pe parchet si din ce s-a vazut pare sa isi fi intrat in ritm. Kobe mai are nevoie de aproximativ 600 puncte pentru a-l depasi pe Michael Jordan in topul celor mai buni marcatori si daca nu avem parte de ceva surprize neplacute, in curand vom putea vedea si acest moment. Pana atunci Lakers sperau sa inceapa noul sezon cu dreptul, insa lucrurile nu au fost asa. Houston Rockets au dominat meciul de la un capat la altul, reusind sa se impuna cu scorul de 108-90. Si ca si cand nu ar fi fost de ajuns, rookie-ul Julius Randle a parasit pe targa meciul, acesta accidentandu-se in drumul sau spre cos. Sper totusi ca accidentarea sa nu il tina prea mult departe de parchet. Un moment interesant s-a petrecut in sfertul 4, cu aproximativ 7 minute inainte de final cand Kobe Bryant a avut ceva de impartit cu fostul sau coechipier, actualmente la Rockets, Dwight Howard. M-a amuzat teribil faptul ca la final Kobe se uita cumva dezamagit spre Howard, iar la final spunandu-i „Soft”. Va las sa vedeti si voi intregul incident:

Asadar am avut 3 meciuri faine si a fost doar inceputul. Abia astept sa vad meciurile de Craciun si mai ales duelurile din a doua parte a sezonului, dar mai e pana atunci. Important e ca show-ul a inceput.