Cum s-a vazut meciul dintre CSU Asesoft Ploiesti vs Lietuvos Rytas

Miercuri seara in cadrul EuroCup, campioana Romaniei, CSU Asesoft Ploiesti, intalnea in Sala Olimpia din Ploiesti echipa lituaniana Lietuvos Rytas. Atat ploiestenii cat si lituanienii au castigat primul meci din prima etapa in cadrul Grupei E.

20141022_185533Ajuns in sala cu aproximativ 40 minute inainte de inceperea meciului, fanii celor de la Asesoft au inceput deja sa isi faca simtita prezenta, lucru care s-a mentinut pe toata perioada partidei.

Intr-o sala ocupata in proportie de aproximativ 70%, vacarmul statea sa inceapa. Baietii antrenati de Vladimir Arnautovic castiga primul angajament, Dee Brown conduce mingea, il gaseste pe Gerald Lee liber sub panou si CSU Asesoft punea primele puncte pe tabela spre deliciul fanilor. Asediul a continuat, iar dupa primele 10 minute tabela arata un surprinzator 30-18 in favoarea campionilor Romaniei. Zic surprinzator nu pentru ca Asesoft a marcat 30 puncte intr-un sfert, ci pentru ca ma asteptam ca Lietuvos Rytas, echipa care sezonul trecut a evoluat in EuroLeague, sa fie ceva mai „bataioasa”.

Asesoft a inceput sfertul 2 cu acelasi tempo, Dee Brown si Gerald Lee facand cel mai bun combo al meciului. Cei doi au semanat cu Steve Nash si Amar’e Stoudemire pe vremea cand cei doi jucatori faceau echipa la Phoenix Suns. Lituanienii ori erau fara vlaga, ori erau „vrajiti” de jocul facut de Asesoft, pentru ca nu prea au contat nici pe faza ofensiva, nici pe cea defensiva. La pauza scorul era de 56-38 si ma intrebam daca ploiestenii pot ajunge la 100 puncte.20141022_211648

Singurul moment cand meciul a fost mai strans s-a intamplat in ultimul sfert cu aproximativ 4 minute inainte te final. Lituanienii au reusit sa mai reduca din diferenta (diferenta care era la un moment dat de peste 20 puncte), apropiindu-se la 10 puncte. A urmat insa un nou recital al celor de la Asesoft care i-au redus pe lituanieni la tacere. Scor final 103-83 si Asesoft se instaleaza in fotoliul de lider al Grupei E.

In etapa a doua din EuroCup, CSU Asesoft Ploiesti si Brose Baskets au fost singurele echipe care au marcat peste 100 puncte.

Mi-a placut jocul celor de la CSU Asesoft Ploiesti. Noul jucator al celor de la Asesoft, Jarvis Hayes (fost jucator in NBA) si-a facut debutul in acest meci. Acesta a marcat toate cele 9 puncte de la mare distanta in cele aproximativ 12 minute jucate. Daca ar fi sa judecam dupa numere, Dee Brown este MVP-ul acestei partide (18 puncte, 14 pase decisive), insa dupa parerea mea fiecare jucator este MVP.

Cei de la EuroCup l-au desemnat pe coordonatorul de joc la ploiestenilor drept cel mai bun jucator al etapei 2.

Urmatorul meci in EuroCup pentru ploiesteni:
Banvit Bandirma – CSU Asesoft, 29 octombrie (ora 19:00).

The good, the bad, the ugly.
Ma bucur ca ploiestenii au facut show la ei acasa si au reusit sa castige meciul fara prea mari probleme.
Mi-as fi dorit ca unul din romanii care erau pe banca de rezerve sa fi evoluat in meci.
Dupa meciul pe care l-au facut, Lietuvos Rytas nu au aratat ca o echipa care a evoluat in EuroLeague.

La final va las sa vedeti cateva secvente din meci:

2 gânduri despre „Cum s-a vazut meciul dintre CSU Asesoft Ploiesti vs Lietuvos Rytas