Steaua CSM EximBank se califica in sferturile Cupei Romaniei

1424431_10202987762161742_7197438952081653033_nPartida dintre Steaua CSM EximBank si BC Mures a fost cea mai spectaculoasa din returul Cupei Romaniei. Chiar daca plecau cu un handicap de 4 puncte dupa meciul pierdut la Targu Mures, baietii antrenati de Niksa Bavcevic au reusit sa faca un meci spectaculos si la final sa se califice in sferturile Cupei Romaniei.

Meciul a inceput cu posesia celor de la BC Mures, echipa care a pus pe tabela primele puncte printr-o aruncare de la mare distanta a lui Ivan Ivanovic. Imediat a venit si replica stelistilor care au marcat 2 puncte prin pivotul lor, Travis Watson.

Ritmul meciului a fost destul de alert, chiar daca ambele echipe au ratat de multe ori in situatii relativ usoare. Mi-a placut ca partida a fost una stransa, nicio echipa reusind sa se distanteze foarte mult. A fost un moment in sfertul 3 in care muresenii si-au creat un avans de 12 puncte dar acel avans s-a irosit destul de repede, acestia conducand doar la 2 puncte dupa sfertul 3. Sfertul 4 a debutat cu 2 puncte marcate de Titus Nicoara spre deliciul specatatorilor veniti in Sala Mihai Viteazu din capitala. Cu cateve minute inainte de fluierul final, cred ca s-a simtit o presiune pe umerii ambelor echipe, acestea reducand din agresivitate si axandu-se pe aruncari de sub panou sau de la semi distanta. Chiar daca Steaua era in avantaj (68-64), nu a fost suficient pentru a incheia meciul. Asadar dupa cele 4 sferturi tabela arata 68-64 in favoarea gazdelor, ceea ce insemna ca va urma o repriza de prelungiri. Steaua CSM EximBank a reusit sa isi pastreze avansul de 4 puncte si pe parcursul celor 5 minute de prelungire, chiar daca muresenii puteau sa inchida meciul in ultima faza. A urmat a doua repriza de prelungire in care stelistii au reusit sa se impuna si la final sa castige biletul catre sferturile de finala ale Cupei Romaniei (scor 85-78).

The good, the bad, the ugly. Confruntarea dintre cele doua echipe a fost una spectaculoasa, meciul fiind pe placul publicului. Fanii veniti in Sala Mihai Viteazu s-au ridicat si ei la nivelul asteptarilor, incurajandu-si echipa pe tot parcursul meciului. Barac a fost omul meciului pentru ros-albastri. Ma asteptam la mai multe din partea lui Ceskovic, dar acesta aparent nu a avut o zi prea buna. Un moment destul de neplacut a fost cand unul din jucatorii de la BC Mures in urma unui contact, a avut nevoie de ingrijiri medicale, acesta nemaiputand continua partida. Sper ca nu e nimic serios si ca va putea evolua in urmatorul meci pentru mureseni.

4 gânduri despre „Steaua CSM EximBank se califica in sferturile Cupei Romaniei

1. […] In meciul tur, stelistii s-au impus cu scorul de 79-71, asa ca misiunea lor din retur era ceva mai usoara. Totusi „militarii” au reusit sa isi adjudece calificarea chiar daca dupa cele 40 de minute de joc scorul era 81-81. Probabil va ganditi de ce nu s-au jucat prelungiri daca scorul a fost egal 81. Dat fiind faptul ca in meciul tur Steaua s-a impus la o diferenta de 8 puncte, pentru a se intra in prelungiri, Craiova ar fi trebuit sa castige la o diferenta de 8 puncte. La fel a fost si sezonul trecut cand Steaua a jucat impotriva celor de la BC Mures. […]