CSU Asesoft – sfarsit de sezon in EuroCup

Astazi a fost ultimul meci din faza grupelor din EuroCup, unde formatia ploiesteana CSU Asesoft, a intalnit echipa bulgara, Lukoil Academic. Chiar daca sanse pentru Final 32 nu mai erau, dupa infrangerea suferita impotriva celor de la Hapoel Ierusalim, prahovenii au sperat la o victorie in ultimul meci.

Datorita unui joc apatic, bulgarii au speculat fiecare greseala a ploiestenilor, astfel ca Lukoil Academic a defilat pana la finalul sfertului patru. Doar cateva momente de sclipire ale lui Dunn si ale finlandezului Lee au facut ca diferenta de scor sa nu fie una asa mare. Gerald Lee termina cu 21 puncte si 12 recuperari, Dunn cu 22 puncte, 3 recuperari si 5 pase decisive. Astfel meciul se incheie cu victoria bulgariilor de la Lukoil Academic cu scorul de 92-77 (47-36 la pauza).

Dupa acest sezon din EuroCup, CSU Asesoft ramane cu 3 victorii. Poate data viitoare campionii Romaniei vor trece de grupe si vor ajunge si in Final 32.